LoginSign Up

stART Grant Recipients Announced

QMusic announces recipients of the Queensland Government’s stART Music Grants

QMusic, Queensland’s music industry development organisation, has announced the 54 music industry recipients of the Queensland Government’s stART Grant who have been awarded $3,000 each to support their music practice.

QMusic was selected as the delivery partner for the state’s music industry to help support creative development and business activities focussed on future opportunities during the COVID-19 recovery phase.

“We thank the Queensland Government and Arts Queensland for investing in the state’s music industry,” said QMusic CEO Angela Samut.

“It’s great to see so many artists as well as professionals benefitting from this grants program and getting the cash injection they need at this difficult time.

“QMusic has identified the need for government support to ensure that not only the artists, but the music industry infrastructure is here for when we re-emerge from the impacts of COVID-19. It is the immediate financial crisis and the income lag period coming out of lockdown that has, and will continue to hit our industry.

“We thank the Government again for this much needed support.”

QMusic facilitated the submissions and assessment process of music applications from across Queensland with an independent assessor panel of music industry experts.

"We received an overwhelming amount of applications from all over Queensland from applicants wanting to support the recording of new music, digital art projects, live performance opportunities that connect with communities and songwriting workshops," said Program and Development Manager Dom Miller.

"The delivery of this grant has encouraged a lot of creativity within the industry as well as development of concepts that engage new people and projects. It will be really valuable for musicians across Queensland," said Project Officer Ruby-Jean McCabe.

The stART Grant Program was established by the Queensland Government through Arts Queensland to support Queensland independent creative practitioners including artists, artist collaborators, producers, designers, technicians, freelance and other art workers affected by COVID-19.

Congratulations to the music recipients: 

  • Willie Brim (Electorate: Mareeba Shire, Local Government Area: Barron River)
  • Samantha Cloe Clark (Electorate: Mareeba Shire, Local Government Area: Barron River)
  • Reuben Schafer (Electorate: South Brisbane, Local Government Area: Brisbane City)
  • Nathan Seiler (Electorate: South Brisbane, Local Government Area: Brisbane City)
  • Siana Davis (Electorate: Sandgate, Local Government Area: Brisbane City/Bracken Ridge)
  • William Olsen (Electorate: McConnel, Local Government Area: Brisbane City/Central)
  • Hannah Reardon-Smith (Electorate: Greenslopes, Local Government Area: Brisbane City/Coorparoo)
  • Jarryd Gertz (Electorate: Ferny Grove, Local Government Area: Brisbane City/Enoggera)
  • Alinta McGrady (Electorate: Inala, Local Government Area: Brisbane City/Forest Lake)
  • Anitah Kumar (Electorate: McConnel, Local Government Area: Brisbane City/Hamilton)
  • Brendan Dawe (Electorate: McConnel, Local Government Area: Brisbane City/Hamilton)
  • Matthew Noble (Electorate: Chatsworth, Local Government Area: Brisbane City/Holland Park)
  • Cody McWaters (Electorate: Miller, Local Government Area: Brisbane City/Moorooka)
  • Erik Griswold (Electorate: Miller, Local Government Area: Brisbane City/Moorooka)
  • Brayden Doig (Electorate: Cooper, Local Government Area: Brisbane City/Paddington)
  • Eleanor Streatfeild (Electorate: Maiwar, Local Government Area: Brisbane City/Paddington)
  • Michelle Morris (Electorate: Maiwar, Local Government Area: Brisbane City/Paddington)
  • Alice Maia Rezende (Electorate: Maiwar, Local Government Area: Brisbane City/Paddington)
  • Charles Murdoch (Electorate: Maiwar, Local Government Area: Brisbane City/Paddington)
  • Deb Suckling (Electorate: McConnel, Local Government Area: Brisbane City/Paddington)
  • Asha Jefferies (Electorate: McConnel, Local Government Area: Brisbane City/Paddington)
  • Emma Nixon (Electorate: Cooper, Local Government Area: Brisbane City/The Gap)
  • Tracey Radford (Electorate: Mulgrave, Local Government Area: Cairns Regional/Division 1)
  • Gumpy Phillips (Electorate: Cairns, Local Government Area: Cairns Regional/Division 4)
  • Jahlias (Jelly) Oshen (Electorate: Cairns, Local Government Area: Cairns Regional/Division 6)
  • Jessy Lynch (Electorate: Cairns, Local Government Area: Cairns Regional/Division 7)
  • Karen Engel (Electorate: Cairns, Local Government Area: Cairns Regional/Division 7)
  • Leanne Tennant (Electorate: Cairns, Local Government Area: Cairns Regional/Division 7)
  • Bobby Maguire (Electorate: Cairns, Local Government Area: Cairns Regional/Division 7)
  • Kirsty Burchill (Electorate: Cook, Local Government Area: Douglas Shire)
  • Leonie Kingdom (Electorate: Maryborough, Local Government Area: Fraser Coast Regional/Division 5)
  • Henri Sison (Electorate: Burleigh, Local Government Area: Gold Coast City/Division 12)
  • Richard Neill (Electorate: Burleigh, Local Government Area: Gold Coast City/Division 13)
  • Karl S. Williams (Electorate: Currumbin, Local Government Area: Gold Coast City/Division 14)
  • Elska Ninnes (Electorate: Coomera, Local Government Area: Gold Coast City/Division 3)
  • Nick (Nicky) Muir (Electorate: Theodore, Local Government Area: Gold Coast City/Division 3)
  • Kate Leopold (Electorate: Broadwater, Local Government Area: Gold Coast City/Division 4)
  • Kade Jones (Electorate: Southport, Local Government Area: Gold Coast City/Division 6)
  • Tammy Brennan (Electorate: Gympie, Local Government Area: Gympie Regional/Division 2)
  • Saraima Batt (Electorate: Bundamba, Local Government Area: Ipswich City/Division 1)
  • Jasmin Leung (Electorate: Lockyer, Local Government Area: Lockyer Valley Regional)
  • Jasper Webb (Electorate: Springwood, Local Government Area: Logan City/Division 1)
  • Tim Collett (Electorate: Noosa, Local Government Area: Noosa Shire)
  • Dave "Rewi" Te'whatu (Electorate: Oodgeroo, Local Government Area: Redland City/Division 1)
  • Dion Hunt (Electorate: Oodgeroo, Local Government Area: Redland City/Division 10)
  • Laura Bamford (Electorate: Scenic Rim, Local Government Area: Scenic Rim Regional/Division 5)
  • Tiana Earnshaw (Electorate: Lockyer, Local Government Area: Somerset Regional)
  • Rebekah Winnett (Electorate: Ninderry, Local Government Area: Sunshine Coast Regional/ Division 9)
  • Mason Hope (Electorate: Ninderry, Local Government Area: Sunshine Coast Regional/ Division 9)
  • Deline Briscoe (Electorate: Glass House, Local Government Area: Sunshine Coast Regional/Division 1)
  • David Dean (Electorate: Nicklin, Local Government Area: Sunshine Coast Regional/Division 10)
  • Brett Campbell (Electorate: Glass House, Local Government Area: Sunshine Coast Regional/Division 5)
  • Paige Rothera (Electorate: Buderim, Local Government Area: Sunshine Coast Regional/Division 7)
  • Iris Ulrike Glatzle (Electorate: Burdekin, Local Government Area: Townsville City/Division 10)
  • Keely Johnson (Electorate: Hinchinbrook, Local Government Area: Townsville City/Division 2)
  • Miiesha Young (Electorate: Gregory, Local Government Area: Woorabinda Aboriginal Shire)

Find out more about the stART Grants here